strona główna o nas oferta hotel dla koni cennik nasze konie galeria dojazd kontakt linki    

Strój do jazdy konnej - jak wygląda

Początek przygody z jazdą konną to niemałe wyzwanie. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Nie może być tak, że lada moment mamy mieć pierwszą lekcję, a nie wiemy co ubrać. Elementy prawdziwego stroju do jazdy konnej potrafią być naprawdę bardzo drogie, dlatego na początek, kiedy jeszcze brak pewności, czy będzie to przygoda na dłużej, lepiej nie kompletować go od razu. Na start możemy znaleźć odpowiednie rzeczy we własnej garderobie. Jak wygląda prawdziwy strój do jazdy konnej i jakie są alternatywne możliwości?

Z czego składa się profesjonalny strój do jazdy konnej?

W stroju do jazdy konnej nie chodzi o wygląd, a przede wszystkim o bezpieczeństwo jeźdźca. Konia łatwo wyprowadzają z równowagi różne bodźce. Łatwo może się spłoszyć lub zdenerwować, a reaguje zazwyczaj gwałtownie, co nierzadko kończy się upadkiem, który może mieć nawet tragiczne konsekwencje. Dlatego właśnie profesjonalny strój został stworzony z myślą o zminimalizowaniu ryzyka poważnych obrażeń w razie upadku.
- Najważniejszym elementem stroju jeźdźca jest oczywiście kask, bo ochrona głowy to podstawa. Zwany jest toczkiem i najlepiej mimo ceny kupić nowy, zamiast używanego. Należy pamiętać, że musi być dopasowany idealnie do głowy, a używany może posiadać nawet mikropęknięcia po jakimś upadku poprzedniego posiadacza, przez co nie zapewni już bezpieczeństwa. Kolejna rzecz to koszulka, która może być dowolna, ale powinna przylegać do ciała i zakrywać ramiona, plecy i dekolt, by zapobiec ewentualnym otarciom.
- W zależności od pory roku potrzebna będzie bluza lub kurtka. Tu też wybór dowolny, ale tak jak koszulka, powinna przylegać do ciała, a oprócz tego nie być dłuższa niż do bioder, aby na niej nie siedzieć. Nie może mieć też zbyt szerokich i długich rękawów. - Bardzo ważnym elementem stroju jeździeckiego jest kamizelka ochronna, która chroni kolejne najbardziej wrażliwe na poważne urazy części ciała, a więc kręgosłup i klatkę piersiową.
- Następny element charakterystyczny dla stroju do jazdy konnej to oczywiście rękawice. Chronią one dłonie przed otarciami od trzymanej wodzy. Na początek mogą to być nawet rękawice ogrodnicze z gumową powłoką z wypustkami. Jednak tylko profesjonalne rękawice jeździeckie posiadają wzmocnienia między kciukiem a palcem wskazującym oraz między serdecznym a małym.
- Na nogi trzeba założyć zaś specjalne spodnie – bryczesy ewentualnie legginsy, wysokie skarpety jeździeckie oraz specjalne ochraniacze i obuwie, a więc sztyblety, sztylpy, oficerki np https://mybaze.com/pl/oficerki-damskie/ lub czapsy.
-Oficerki i sztyblety to buty wykonane ze skóry. Razem z ochraniaczami zapewniają bezpieczeństwo łydek, kolan i stóp. Sztylpy to ochraniacze dedykowane do sztybletów, zaś uniwersalne ochraniacze do każdego obuwia, to czapsy.

Strój do jazdy konnej źródło https://zapytaj.onet.pl/
Alternatywy dla profesjonalnego stroju

Ceny profesjonalnego stroju potrafią naprawdę powalić. Dlatego jeśli jeszcze nie jesteśmy przekonani, czy jazda konna to na pewno coś dla nas i nie skończy się na jednej czy paru lekcjach, można niektóre elementy zastąpić innymi, które będą spełniały funkcje prawdziwych. Kask czy kamizelkę oraz ochraniacze lepiej mieć prawdziwe. Jednak koszulkę, bluzę, kurtkę, spodnie czy buty można mieć inne. Koszulka może być dowolna. W zależności od pory roku można założyć polar, sweter, jakąkolwiek kurtkę czy nawet kamizelkę. Zamiast prawdziwych bryczesów można założyć przylegające do nóg zwykłe spodnie lub nawet legginsy. Obuwie jeździeckie zaś można początkowo zastąpić zwykłymi tenisówkami lub innymi butami sportowymi o gładkiej podeszwie. Mogą to być też buty imitujące te jeździeckie. Nie powinny jednak posiadać żadnych metalowych klamer, bo grozi to utknięciem nogi w strzemieniu. Zamiast skarpet jeździeckich można natomiast włożyć nawet zwykłe podkolanówki, z tym że są cienkie i bardziej podatne na uszkodzenie.